Upadłość konsumencka ma na celu umorzenie zobowiązań osobie niewypłacalnej, która złoży odpowiedni wniosek do sądu. Do zobowiązań, które zostaną umorzone należą długi z tytułu kredytów i pożyczek bankowych w tym hipotecznych, pożyczek poza bankowych oraz inne zobowiązania, które nie są alimentami oraz grzywnami. Postępowanie upadłościowe wiąże się również z wydaniem całego majątku przez upadłego.
Nieruchomość wzięta w kredycie hipotecznym musi zostać wydana syndykowi w celu jej sprzedaży. Bez względu na to w jakiej walucie został wzięty kredyt hipoteczny to w upadłości konsumenckiej dom lub mieszkanie zostanie sprzedane w przetargu sądowym. Może wyniknąć taka sytuacja, że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości nie pokryją całości zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego. To jednak nie będzie stanowiło problemu ponieważ resztę zobowiązania zostanie umorzone przez sąd. Kredyt hipoteczny nie może być pominięty jak żaden inny w postępowaniu. Ustawa „Prawo Upadłościowe” nie przewiduje takiego typu rozwiązań. Jeśli wnioskodawca składa wniosek o ogłoszenie upadłości musi liczyć się z tym, że wszyscy wierzyciele zostaną potraktowani w ten sam sposób.
Sprawa z kredytem hipotecznym w upadłości konsumenckiej komplikuje się kiedy jeden z małżonków składa wniosek o ogłoszenie upadłości. Zazwyczaj kredyt hipoteczny jest wzięty przez obojga małżonków i co wtedy? Nieruchomość hipoteczna będzie wystawiona w połowie do sprzedaży. W niektórych sytuacjach może zostać sprzedana w całości i wtedy jeden z małżonków staje się wierzycielem dla tego, wobec którego toczy się postępowanie upadłościowe. W takich sytuacjach o sposobie sprzedaży wspólnych nieruchomości bądź ruchomości będzie decydować sąd. Po sprzedaży części bądź całości majątku uzyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na spłatę hipotek i zastawów. Jeśli kwota uzyskanych pieniędzy nie wystarczy na zaspokojenie dane wierzyciela wtedy sąd umorzy pozostałą cześć.
Upadłość obojga małżonków jest już prostą sprawą. Nieruchomość jest sprzedawana w całości, środki z niej przeznaczone są na hipotekę, a resztę zobowiązania jest umarzane przez sąd. Takie działanie to standardowa procedura w tego rodzaju sprawach. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od tego jak bardzo jest skomplikowana sprawa.